امروز یکشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۱

رفتارهای پر خطر

تحقیقات نشان داده است که سلامتی شما در طول زندگی بیش از آنکه به ژن های شما مرتبط باشد به سبک زندگی وابسته است. و هر چه زمان اتخاذ عادات بهداشتی و سالم زودتر باشد، شانس طول عمر شما هم بیشتر خواهد بود.چه نکاتی برای سلامتی شما مشکل سازند – یعنی فعالیت یا عاداتی که خطر ابتلا به بیماری را در شما افزایش می دهند. برای برخی افراد پاسخ این سؤال عدم تحرک و یک رژیم ناسالم است . برای بقیه هم ممکن است نکات مشکل ساز، در واقع فعالیت هایی باشند که تأثیر منفی مستقیم و سریع تری بر سلامتی دارند. این فعالیت‌ها – که عموماً از آنها به رفتارهای پرمخاطره تعبیر می شود – عبارتند از : استعمال دخانیات، مصرف بیش از حد الکل ، سوء مصرف مواد مخدر و تماس جنسی ناسالم.اگر هیچ یک از این وصله ها به شما نمی چسبد، دست و پایتان را گم نکنید، اگر هم این طور است، برای تغییر رفتار خیلی دیر نشده است. برخورد صحیح با رفتارهای پرمخاطره می تواند سال ها به عمر شما بیفزاید. 

استعامل دخانیات

مصرف سیگار بزرگ ترین علت منفرد و قابل پیشگیری مرگ و از کارافتادگی زودتر از موعد در ایالات متحده است. در حال حاضر، تقریباً ۵۰ میلیون امریکایی سیگار می کشند – یعنی بیش از ۲۵ درصد جمعیت بالغین. و هر روز بیش از ۳۰۰۰ نوجوان زیر ۱۸ سال شروع به سیگار کشیدن می کنند.پزشکان غالباً با بیمارانی رو در رو می شوند که بیماری های جدی آنها به نوعی مرتبط با استعمال دخانیات است. بخش بهداشت و درمان ایالات متحده سالانه میلیاردها دلار صرف مراقبت و درمان بیماری های مرتبط با دخانیات می کند. هزینه های غیرمستقیم سیگار کشیدن هم به همین اندازه سرسام آورند، مثلاً آتش سوزی ناشی از آتش سیگار تا به حال ضررهای بسیار زیادی را به املاک مردم وارد ساخته است. حق بیمه و مالیات‌های کلان لازم برای استفاده از امکانات رفاهی برای افرادی که در اثر مصرف سیگار دچار از کارافتادگی شده اند نیز بخشی از این هزینه است. به واقعیت های زیر هم توجه داشته باشید:
 • سیگار مسئول یکی از هر پنج مورد مرگ و میر در ایالات متحده است.
 • از هنگامی که در سال ۱۹۶۴ اولین گزارش در مورد سیگار و سلامتی توسط جامۀ جراحان امریکا منتشر شد، تقریباً ۱۰ میلیون نفر در ایالات متحده جان خود را در اثر بیماری های مرتبط با سیگار از دست داده اند. تعداد مرگ و میر سالانه ناشی از بیماری های مرتبط با سیگار در ایالات متحده بیش از کل مرگ و میر ناشی از مصرف الکل ، ایدز، سوء مصرف مواد، سوانح رانندگی، آتش سوزی، خودکشی و قتل است.
 • به طور متوسط عمر افراد سیگاری ۱۰ الی ۱۲ سال کمتر از افراد غیرسیگاری است و سیگاری های سنین ۳۵ تا ۷۰ ، سه بار مرگ و میر بیشتری از افراد هم سن و سال غیرسیگاری دارند.
   

سیگار و بیماری

سیگار و رواج مصرف آن پدیده ای است مربوط به قرن بیستم. شمار افراد سیگاری در اوایل دهه ۱۹۰۰ به سبب فن آوری جدید در تولید انبوه و تبلیغات بسیار گسترده سر به فلک کشید. اما چیزی نگذشت که مقالات مربوط به سیگار و وقوع بیماری هایی مثل سرطان ریه یکی پس از دیگری منتشر شدند.امروزه ، استعمال دخانیات به عنوان یک فاکتور خطر عمده برای ابتلا به بسیاری از بیماری ها به شمار می آید ، که البته جای تعجبی ندارد زیرا دود سیگار حاوی بیش از مقادیر ناچیزی از سموم مانند سیانید، ارسنیک و فرمالدهید. به علاوه مونوکسیدکربن موجود در دود سیگار جای اکسیژن موجود در جریان خون شما را اشغال می کند ، که به نوبه خود بافت های بدن را از اکسیژن محروم می سازد.بافت ظریف دهان ، حلق و حنجره به دلیل تماس مکرر با دود سیگار آسیب می بینند. بعد از اینکه دود سیگار از دهان عبور می کند، ریه ها ۷۰ الی ۹۰ درصد این ترکیب استنشاق شده را در خود نگه می دارند. تنها چند پوک سیگار کافی است تا کارایی مژک های داخل مجاری تنفسی شما را کاهش دهد. این مژک های داخل مجاری تنفسی شما را کاهش دهد. این مژک ها، اجسام ریز و مو مانندی هستند که در حالت طبیعی شبیه یک جارو عمل می کنند و ذرات خارجی را از ریه های شما بیرون می ریزند. کشیدن یک نخ سیگار می تواند عملکرد جارویی این مژک ها را تقریباً برای یک ساعت کند سازد.مصرف منظم سیگار ، کم و بیش از مژک ها را فلج می کند و ریه های شما را در معرض میلیاردها ذره ریز موجود در دود سیگار قرار می دهد. وقتی این مژک ها تا حد زیادی کارایی خود را از دست دادند، قطران حاصل از دود سیگار به تدریج سطح داخلی مجاری تنفسی را پوشانده و به آنها آسیب می رساند. در واقعی وقتی این قطران داخل ریه‌های شما سرد شد، لایه قهوه‌ای رنگ، چسبناکی را بر روی پوشش داخلی مجاری تنفسی تشکیل میدهد. این لایه حاوی قطران و مواد شیمیایی دیگری است که می‌توانند باعث سرطان شوند.

سرطان

سیگار کشیدن یک عامل خطر عمده برای سرطان‌های دهان، حنجره، حلقی، مری، ریه، معده، لوزالمعده، کلیه، مثانه و دهانه رحم محسوب مى شود.در اینجا به یک سری آمار تکان دهنده اشاره میشود.
 • احتمال ابتلا به سرطان در یک فرد سیگاری دو برابر فرد عادی است و در سیگاری‌های قهار این احتمال چهار برابر است.
 • سال‌های سال است که سرطان ریه مهم ترین علت مرگ‌های سرطانی در میان مردان امریکایی بوده است و در سال ۱۹۸۷ هم جای سرطان پستان را به عنوان مهمترین عامل مرگ‌های سرطانی در زنان به خود اختصاص داد.
 • در مجموع، سیگار عامل ۳۰ درصد مرگ‌های سرطانی است.
 

بیماری مزمن انسدادی ریه

سیگار، عامل عمده بیماری‌های مزمن ریوی مثل بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) نیز هست. این بیماری شامل اختلالات ریوی مثل اَمفیزم و برونشیت مزمن میباشد.علاوه بر فلج ساختن یا نابودسازی مژکها در ریه، استعمال دخانیات آسیب‌های جبران ناپذیری بر کیسه‌های هوایی (آلوئول‌ها) بسیار ظریف ریه وارد می‌آورد یا آنها را به کل نابود می‌سازد؛ این کیسه‌ها محل تبادل دی‌اکسیدکربن با اکسیژن هستند. با آسیب این کیسه‌های هوایی، توانایی بدن شما در انتقال مقادیر کافی اکسیژن به اعضاء حیاتی کاهش می‌یابد. به مرور تنفس شما با مشکلات بیشتری روبرو میشود و غالباً COPD عاقبت خوشی نداشته و فرد را به کام مرگ فرو می‌برد.

بیماری قلبی عروقی

بیماری قلبی عروقی شامل امراضی مثل فشارخون بالا، بیماری شریان کرونر و سکته مغزی می‌شود. شاید مهمترین اثر منفرد سیگار بر سلامتی، نقش آن در ایجاد بیماری قلب و عروقی باشد.نیکوتین موجود در دود سیگار با اثر بر غدد فوق کلیه باعث ترشح هورمون‌هایی از آنها می‌شود که به طور موقت فشارخون و ضربان قلب شما را بالا می‌برند. مونوکسیدکربن موجود در دود سیگار هم با هموگلوبین خون شما ترکیب و جای اکسیژن با ارزش را می‌گیرد و با این کار مقدار اکسیژن در دسترس بافت‌ها و اعضا بدن را کاهش می‌دهد.مونوکسیدکربن ممکن است اثر مستقیمی بر عضله قلب، عروق خونی و شاید حتی بر لخته شدن خون داشته باشد. سیگار عمل انعقاد (لخته شدن) برخی از سلول‌های خونی (پلاکت‌ها) را افزایش و توانایی شریان‌ها برای متسع شدن در مواقع مورد نیاز را کاهش می‌دهد.اگر جه مکانیسم بسیار پیچیده‌ای دارد، اما سیگار در تجمع کلسترول در شریان‌ها (آترواسکلروز) هم دخیل است و شاید این بتواند سکته مغزی ناشی از مصرف سیگار را توجیه کند. سیگار مشکلات خونی دیگری را هم در پی دارد. در اینجا به آماری راجع به استعمال دخانیات و خطرات آن برای قلب شما اشاره می‌شود:
 • تقریباً در هر سال ۱۸۰۰۰۰ امریکایی به دلیل بیماری قلبی عروقی ناشی از مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهد.
 • خطر حمله قلبی در افراد سیگاری ۷۰ درصد بیشتر است.
 • سی و پنج درصد مرگ‌های قلبی ناشی از مصرف سیگار، قبل از ۶۵ سالگی روی می‌دهد.
 • خطر مرگ ناشی از حمله قلبی در افراد سیگاری دو برابر غیرسیگاری‌هاست و این خطر در سیگاری‌های قهار به مراتب بیشتر است.
 • خطر حمله قلبی مجدد در یک فرد سیگاری با سابقه حمله قلبی که هنوز هم به سیگار کشیدن ادامه می‌دهد شش برابر بیشتر از کسی است که سیگار را ترک کرده است.
 

چرا افراد سیگار می‌کشند؟

افزایش آگاهی از خطرات سیگار، به همراه افزایش محدودیت‌ها یا ممنوعیت‌ها اثر بازدارنده‌ای بر افراد سیگاری داشته است. بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی خود را دیگر سیگاری معرفی نمی‌کنند. تعداد مردانی که سیگار می‌کشند به شکل چشمگیری از یک دوم بالغین در سال ۱۹۶۵ به حدود یک چهارم تنزل پیدا کرده  است. اما در میان زنان کاهش زیادی ملاحظه نمی‌شود، در نتیجه تعداد مردان و زنان سیگاری اکنون تقریباً برابر است.دلایلی که مردم برای شروع مصرف سیگار یا امتناع از ترک آن عنوان می‌کنند بسیار پیش پا افتاده‌اند. برخی از سیگاری ها معتقدند سیگار به آنها انرژی می‌بخشد، به ویژه برای بیدار شدن از خواب صبحگاهی یا بیدار ماندن در موقعیت‌های دیگر. نیکوتین به عنوان یک محرک با اثری شبیه آدرنالین عمل می‌کند، از همین روست که هنگام سیگار کشیدن ضربان قلب و فشارخون شما افزایش پیدا می‌کند.برخی از سیگاری‌ها عنوان می‌کنند که سیگار آنها را در مواقع استرس و فشار عصبی آرام می‌کند. به علاوه در مواقع عصبانیت این امکان برای دست‌ها پیش میایید تا با چیزی بازی کنند یا حتی به آنها نوعی احساس امنیت می‌دهد. نیکوتین موجود در توتون یک ماده مخدر است که پاسخ‌های اعتیادزایی را هم در پی دارد. میزان اعتیاد تا اندازه‌ای بستگی به مقدار مصرف و مدت آن دارد. اعتیادی که اکثر سیگاری‌ها تجربه می‌کنند هم جسمی و هم روانی است. برای برخی، مصرف منظم سیگار در بسیاری از موقعیت‌های زندگی این باور را در آنها ایجاد کرده که آنها بدون سیگار قادر به ادامه زندگی نخواهند بود.نیکوتین می‌تواند به اندازه الکل، هروئین یا کوکائین اعتیادزا باشد. عنصر اصلی اعتیاد، از دست رفتن کنترل است. نیکوتین با ایجاد نوعی احساس خوشایند، رفتار شما را کنترل میکند و به این خاطر شما را مجذوب خود میکند. ممکن است بخواهید سیگار را کنار بگذارید، ولی نمی‌توانید یا تمایلی ندارید؛ حتی اگر بدانید که توتون برای سلامتی مضر است. اگر یک یا چند تا از مشخصات زیر را در خودتان می‌بینید احتمالاً به نیکوتین وابسته شده‌اید:
 • تلاشی جدی اما ناموفق برای ترک یا کاهش مصرف در خانیات انجام داده‌اید.
 • تلاش شما برای ترک دخانیات منجر به پیدایش علائم ترک شده است، مثل: میل شدید به مصرف سیگار، احساس اضطراب، تحریک‌پذیری، ناکامی یا عصبانیت. سایر علائم و نشانه‌های ترک عبارتند از: اختلال در تمرکز حواس یا مشکل خواب و افزایش اشتها با احتمال ازدیاد وزن.
 • با وجود مشکلات سلامتی و بیماری‌های جدی مثل ناراحتی قلبی یا ریوی که می‌دانید با استعمال دخانیات بدتر می‌شوند، باز به مصرف آن ادامه می‌دهید.
 • نسبت به دخانیات دچار "تحمل" می‌شوید. یعنی متوجه می‌شوید که تعداد نخ‌هایی که در روز می‌کشید تأثیر قبلی خود را ندارند و برای رسیدن به اثر مطلوب مجبورید سیگارهای بیشتری بکشید.
   

سیگار کشیدن نوجوانان

بیشتر افراد سیگاری در اوایل زندگی به این ماده روی آورده‌اند در میان سیگاری های متولد شده از سال ۱۹۳۵ تاکنون، بیش از ۸۰ درصد قبل از سن ۲۱ سالگی به آن روی آورده‌اند و در این میان نیمی قبل از ۱۸ سالگی اولین سیگار خود را کشیده اند. امروزه سالی یک میلیون نوجوان به سیگار روی می‌آورند که شمار فزاینده‌ای از آنها را زنان تشکیل می‌دهند. اگرچه از اواسط دهه ۱۹۶۰ میزان مصرف سیگار در مجموع کاهش یافته اما هنوز هم شمار زیادی از نوجوانان سیگار می‌کشند. در واقع این گروه سنی همچنان بزرگ‌ترین قربانیان تبلیغات صنعت دخانیات هستند. و در اواخر هم، محیط های دانشگاهی هدف این نوع تبلیغات واقع شده اند. 

قابل توجه خانم‌های سیگاری

زنان سیگاری آماج خطرات بیشتری هستند:
 • زنان سیگاری بالای ۳۵ سال که از قرص‌های جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند در معرض خطر بیشتر حمله قلبی، سکته مغزی و لخته خون در پاها هستند.
 • در زنان سیگاری خطر ایجاد استئوپوروز یعنی پوکی استخوان افزایش می‌یابد.
 • در زنانی که در دوران حامگی سیگار می‌کشند خطر سقط مرده‌زایی یا نوزاد کم وزن بیشتر است. مطالعات همچنین حاکی از نوعی ارتباط مستقیم بین سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری و خطر سندرم مرگ ناگهانی اطفال است.
کاملاً ثابت شده است که درصد زیادی از نوجوانان سیگاری در خانواده‌هایی بزرگ شده‌اند که یک یا هر دو والدین آنها سیگار می‌کشند. سیگار کشیدن در میان نوجوانان به نظر می‌رسد با فشار هم سن و سالان هم در ارتباط باشد. در برآوردی که از ۳۰۰۰ دانش آموز دبیرستان‌های مقدماتی به عمل آمد مهم ترین وجه مشخصه دختران و پسرانی که سیگاری بودند داشتن دوستانی بود که سیگاری می‌کشیدند.به نظر نمی‌رسد که آموزش، عامل بازدارنده مؤثری در گرایش نوجوانان به سیگار باشد. از هر ۱۰ نوجوان که مورد مطالعه قرار گرفتند ۹ نفر معتقد بودند که سیگار برای سلامتی‌شان مضر است. و ۸۵ درصد نوجوانان سیگاری گفتند قصد ندارند بیش از ۵ سال سیگار بکشند. اکثر نوجوانانی که به سیگار کشیدن روی آورده‌اند در سنین پایین‌تر مصرانه با آن مخالف بوده‌اند. والدینی که بدون بیماری مشهودی به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند می‌توانند تاثیر شگرفی بر گرایش نوجوانان به سیگار داشته باشند، زیرا در چنین شرایطی از نگرانی‌های نوجوانان در مورد سیگار کاسته میشود و تعداد زیادی هم به آن روی می‌آورند. 

جایگزین‌های سیگار

بر خلاف باور عوام استفاده از سایر انواع توتون و تنباکو یا جایگزین‌های سیگار به اندازه سیگارهای معمولی سلامتی شما را به خطر می‌افکنند. 

سیگارهای ملایم (Light)

سالیان دراز کمپانی‌های سیگارسازی ادعاهای سربسته‌ای در مورد سیگارهای ملایم یا لایت – انواعی که قطران و نیکوتین پایینی دارند – داشته‌اند مبنی بر اینکه این سیگارها ایمن‌تر بوده و سلامتی را با خطرات کمتری مواجه می‌سازند، امّا چیزهایی مثل فیلترهای تهویه شونده خطر مواجهه با مواد شیمیایی مضر موجود در توتون را کم نمی‌کنند. سیگاری‌های معتاد به نیکوتین صرف نظر از نوع فیلتر سهم خود از نیکوتین را خواهند گرفت. در واقع آنها ملایمت و رقت سیگار را با زدن پوک‌های بیشتر، استنشاق عمیق‌تر یا خیلی راحت با افزایش تعداد نخ‌ها جبران می‌کنند. افرادی که از سیگارهای ملایم (لایت) استفاده می‌کنند، ممکن است در نهایت، در مقایسه با افرادی که سیگارهای معمولی می‌کشند، عملاً مقدار نیکوتین و قطران بیشتری را وارد ریه‌های خود کنند. در اینها احتمال استنشاق مقدار بیشتری از مونوکسیدکربن و دیگر مواد شیمیایی مضر هم افزایش می‌یابد.به علاوه، جایگزین کردن سیگارهای معمولی با انواع کم قطران و کم نیکوتین خطر ابتلا به سرطان ریه، آمفیزم، حمله قلبی، یا سایر بیماری‌ها را کاهش نمی‌دهد، در حقیقت افرادی که سیگار لایت می‌کشند در معرض خطر فزاینده برخی از بیماری‌ها قرار دارند، زیرا مواد شیمیایی بیشتری را استنشاق می‌کنند یا تعداد نخ بیشتری می‌کشند. 

سیگار برگ

از سال ۱۹۹۳ مصرف سیگار برگ در ایالات متحده تقریباً ۵۰ درصد افزایش یافته است. بیشتر این افزایش هم مربوط به بالغین پر درآمد و دارای تحصیلات عالیه است. شواهد و مدارک همچنین حکایت از آن دارد که بسیاری از مصرف‌کنندگان جدید سیگار برگ را مردان و جوان تشکیل می‌دهند.برخلاف سیگار معمولی سیگارهای برگ از نظر شکل و اندازه با هم فرق می‌کنند و در حالی که سیگار معمولی را با مخلوطی از توتون‌های مختلف می‌سازند، سیگار برگ تنها از یک نوع توتون ساخته می‌شود. مثل سیگارهای معمولی خطرات ناشی از مصرف سیگار برگ هم با شمار سیگارهایی که یک نفر در طول روز می‌کشد رابطه مستقیم دارد.هرچند بسیاری از کسانی که سیگار برگ میکشند دود آن را به طور کامل به ریه‌ها نمی‌دهند، اما همچنان در معرض خطر دود موجود در حفره دهان و دود غیرمستقیم منتشر در محیط هستند.با در نظر گرفتن این واقعیت که دود حاصل از سیگار برگ حاوی همان مقدار مواد شیمیایی سمی است که سیگارهای معمولی دارند، باید گفت خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با سیگار هم در هر دو یکسان است. خطر ابتلا به سرطان‌های دهان، حلق و مری در مصرف‌کنندگان سیگار برگ‌ها و سیگار معمولی یکسان است و تازه احتمال مرگ و میر ناشی از سرطان ریه و حنجره در افرادی که سیگار می‌کشند ۴ تا ۱۰ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است. 

پیپ

مطالعات انجام گرفته بر روی خطر بیماری قلب و ریه در افراد پیپ‌کش در مقایسه با کسانی که فقط سیگار معمولی یا سیگار برگ می‌کشند، محدود است. اما کشیدن پیپ با سرطان‌های لب و دهان در ارتباط است و سطح مونوکسیدکربن را در خون شما به وضوح افزایش می‌دهد. برای اجتناب از استعمال دخانیات – صرف نظر از نوع آن – به منظور به حداقل رساندن خطر سرطان، و بیماری‌های قلب و ریه، شواهد و مدارک کافی در مورد خطرات تنباکو در دست است. 

تنباکوی جویدنی و انفیه

تنباکوی جویدنی (یا تنباکوی تف کردنی) معمولاً به شکل برگ باز یا قطعه‌ای به هم فشرده به فروش می‌رسد. مصرف‌کنندگان معمولاً تنباکو را ما بین لپ و لثه قرار داده و ساعت‌ها در دهان نگه می‌دارند، نیکوتین موجود از طریق پوشش سطحی لپ وارد جریان خون می‌شود. انفیه همان پودر تنباکو است که مقدار کمی از آن را مابین لب پایین و لثه قرار می‌دهند.در سال‌های اخیر مصرف تنباکوی جویدنی و انفیه رو به فزونی گذارده است. شمار مردان جوان مصرف کننده این نوع تنباکو بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ ده برابر شد. باور عوام بر این بوده است که تنباکوی جویدنی و انقیه جایگزین بی‌خطری برای سیگار هستند. اما این موضوع اصلاً حقیقت ندارد. تحقیقات نشان می‌دهد که تنباکوی بدون دود قادر به تولید سطوح بالایی از نیکوتین در خون است و پیامد مصرف منظم آن، وابستگی درازمدت به نیکوتین و خطرات مرتبط با سلامتی می‌باشد.خطراتی که سلامتی فرد را تهدید می‌کنند عبارتند از: سرطان‌هاى حفره دهان و حلق، به ویژه جایی که تنباکو در دهان قرار می‌گیرد. اغلب در محلی که تنباکو قرار میگیرد لکه سفید رنگی و چرمی شکلی تشکیل می‌شود. این حالت که به آن لکوپلاکی می‌گویند پیش درآمد یک سرطان است.تنباکو جویدنی و انفیه می‌توانند باعث التهاب و خونریزی لثه و در نتیجه افتادن دندان شوند. اینها همچنین می‌توانند باعث افزایش ضربان قلب، فشارخون بالا و حتی بی‌نظمی در ضربان قلب شوند. 

دود غیرمستقیم سیگار

هر ساله بیش از ۵۰۰۰۰ امریکایی در اثر تماس غیرمستقیم (یا انفعالی) با دود سیگار جان خود را از دست می‌دهند، در نتیجه اکثر ایالت‌ها قوانینی را در جهت محدودیت استعمال دخالیات در اماکن عمومی به تصویب رسانده‌اند.آژانس حفظ محیط زیست (EPA) دود سیگار در محیط را به عنوان یک ماده سرطان زای گروه A که مسؤول بیش از ۳۸۰۰ مورد سرطان ریه در هر سال در میان افراد غیرسیگاری است، طبقه‌بندی کرده است. سایر سرطان‌زاهای گروه A عبارتند از: پشم شیشه (آزبستوز)، رادون و بنزن.استنشاق دود غیرمستقیم سیگار باعث تندتر شدن ضربان قلب، افزایش فشار خون و بالارفتن سطح مونوکسیدکربن در خون شما می‌شود. دودی که از انتهای روشن سیگار در هوا منتشر می‌شود در مقایسه با دود استنشاقی، حاوی دو برابر قطران و نیکوتین بیشتر است و حاوی ترکیب سرطانزایی به نام ۳ و ۴ بنزو - پیرن است که میزان آن سه برابر دود استنشاقی است. ضمن اینکه مقدار مونوکسیدکربن و آمونیاک آن هم به ترتیب ۵ و ۵۰ برابر بیشتر از دود استنشاقی می‌باشد. اثرات مرگ‌بار دود غیرمستقیم بسیار گسترده و واضح هستند:
 • در ایالات متحد در ۲۷ درصد منازلی که بچه‌های ۶ ساله و کوچکتر دارند. سیگار کشیده می‌شود که منجر به آسیب رسیدن به ۹ الی ۱۲ میلیون کودک می‌گردد.
 • بچه‌هایی که در معرض دود غیرمستقیم هستند ریسک بیشتری برای ابتلا به آسم، عفونت‌های گوش، پنومونی و برونشیت دارند.
 • اطفال شیرخوار و کودکانی که به شکل منظم در معرض دود غیرمستقیم سیگار قرار دارند سالانه ۷۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ بار برای درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی در بیمارستان بستری می‌شوند.
 • سالانه تقریبا ۳۰۰۰ نفر بر اثر سرطان ریه در نتیجه دود غیرمستقیم سیگار جان خود را از دست می‌دهند.
 • هر سال حدود ۴۰۰۰۰ نفر بر اثر بیماری قلبی عروقی در نتیجه دود غیرمستقیم سیگار جان خود را از دست می‌دهند. مسائل بهداشتی سلامتی مرتبط با دود غیرمستقیم سیگار، آنچنان اسف‌بارند که همه والدین باید سیگار را ترک کنند یا خارج از منزل سیگار بکشند - حداقل به خاطر سلامتی فرزندان خود و تشویق آنها به عدم استفاده از سیگار.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *