امروز یکشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۱

درمان افتاب سوختگی

مواجه طولانی مدت با پرتوهای فرابنفش خورشید باعت قرمزی حساسیت یا تورم پوست می شود. پوست ممکن است حتی تاول هم بزند.تورم و قرمزی درافتاب سوختگی ناشی از التهاب پوست میباشند.  

درمان

درمان آفتاب سوختگی بستگی به وسعت سوختگی دارد. اکثر موارد آفتاب، سوختگی را میتوان بدون مراجعه به پزشک درمان کرد.
 • یک حمام یا دوشن بگیرید. افزودن نصف فنجان نشاسته ذرت. پودر جوډو سر یا جوشنی شیرین به وان حمام می تواند تا حدودی درد و سوزشی را بر طرف کند .
تاول پوستی را سوراخ نکنید زیرا وجود أنها باعث جلوگیری از عفونت و تسریع التیام پوست میگردد. در صورت ترکیدن، روی سطح باز انها پماد آنتی بیوتیک (چرگ - .خشک کن) بمالید
 • برای تسکین درد و کاهش التهاب می توان از قرص بروفن استفاده کرد. اگر آفتاب سوختگی شدید است، با پزشکی خود مشورت کنید. او برای کاهش واکنش بدن و جلوگیری از نشانه هوایی آفتابې سوختگی، داروهایی را برای شما تجویز خواهد کرد. لازم است آفتاب، سوختگی را مانند یک سوختگی جزئی درمان کنید.
 

تنش گرمایی

در شرایط عادی، سازوکارهای کنترل طبیعی بدن به شما در تنظیم حرارت کمکمیکنند؛ منافذ پوست باعث دفع مازاد حرارت بدن میشوند و تعریق پوستی هم باعث خنکتر شدن بدان میگردد. امّا چنانچه مدت طولانی در معرض حرارت بالا قرارگیرید. به ویژه وقتی رطوبت هوا بالاست و نسیم کمی می وزد. سازوکار کنترل طبیعی بدن توان مقابله با این وضعیت را نخواهد داشت. یعنی قادر به کنترل حرارت شدید تحمیل شده بر شما نمیباشد. در چنین اوضاع و احوالی است که مشکلات آغاز میشوند، یکی ازجدی ترین تنشهای گرمایی، گرمازدگی است که میتواند مرگبار باشد. 

گرمازدگی

دو علامت کلیدی گرمازدگی عبارتند از: تب ۴۰/۵ درجه سانتیگراد (E ۱۰۵) یا بالاتر
 • پوست داغ و خشک
سایر علایم گرمازدگی عبارتند از: از حال رفتن، ضربان قلب سریع، تنفس تند و سطحی و افزایش یا کاهش فشارخون، شخص گرمازده ممکن است دچار اختلال حواس یا هذیان هم بشود. موارد بسیار شدید، تشنج، کوما و مرگ را در پی دارند. گرمازدگی قابل پیش بینی و پیشگیری است. افرادی که بیش از سایرین در معرض خطر قرار دارند، عبارتند از: سالمندان و کودکان کم سن وسال، سایر افراد در معرض خطر شامل اشخاصی با سابقه بیماری گرمایی و افراد دهیدره (یعنی فاقد آب کافی در بدن و مبتلا به بیماری قلبی میباشند که ضمنا در مصرف الکل هم زیاده روی میکنند. الکل باعث دفع بیش از حد آب بدن میشود. برخی از داروها هم شانس گرمازدگی را افزایش می دهند.برخی از دارو ها مربوط به بیماری حرکت و افسردگی میتوانند در توانایی بدن برای تعریق اختلال ایجاد کنند. نوشیدن مایعات فراوان، پوشیدن لباس های خنک و داشتن توانایی تعریق مهمترین عوامل پیشگیری از گرمازدگی به شمار می روند.

درمان

کلید یک درمان موفق در گرمازدگی، تشخیص زود هنگام نشانه های آن می باشد.اگر گمان می کنید فردی دچار گرمازدگی شده، ابتدا اورا به یک نقطه خنک منتقل کنید.یک اتاق خنک و دارای سیستم تهویه بهترین مکان است بعد از جابجا کردن شخص گرمازاده، از اورژانس تقاضای کمک کنید. بالا رفتن بیش از حد دمای بدن یک فوریت  پزشکی است و برای خنک ساختن فرد نیاز به درمان تخصصی، جایگزینی مایعات از دست رفته وزیر نظر گرفتن تنفس و ضربان قلب می باشد.درهمان حینی که منتظر رسیدن کمک هستید، لباس های فرد را درآورده یا با اسپری به او آب بپاشید تا بدنش خنک شود و سعی کنید توسط یک پنکه، بادبزن دستی یا حتی یک روزنامه فرد را باد بزنید. در صورت امکان، حرارت بدن او را با یک دماسنج اندازه بگیرید انداری با برگشتن حرارت بدن به سطح نرمال، خشک کردن او را  متوقف سازید و در صورت توقف تنفس احیا دهان به دهان را آغاز کنید . 

توصیه هایی برای پیشگیری

آسیبهای وارد بر پوست در اثر آفتاب سوختگی های پی درپی، روی هم انباشته می شوند  و تداوم مواجهه مفرط با تشعشع فرابنفش می تواند مشکلات دراز مدتی را بر فرد تحمیل کند. این مشکلات ممکن است شامل تغییر رنگ پوست  پیری زودرس پوست، افزایش چین و چروک و سرطان پوست باشند. برای کاهش ابتلا به این عارضه ها، سعی کنید اوقاتی که تابش فرابنفش خورشید در اوج خود قرار دارد بین ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر - مدت طولانی زیر نور خورشید قرار نگیرند. وقتی قرار است بیش از چند دقیقه زیر نور افتاب باشید، نواحی آفتاب خور بدن را بپوشانید، یک کلاه لبه پهن (نقابدار) به سر گذارید و از کرمهای ضدآفتاب با ضریب حفاظت (SPE) حداقل ۱۵استفاده کنید. 

داروی مکمل

وقتی محل سوختگی کاملاً خنک شده، استفاده از لوسیون های مثل انواع حاوی روغن صیر یا داربو، یا کرم های مرطوب کننده میتواند باعت راحتی شما و جلوگیری از خشکی پوست شود. روغن صبر از درختی موسوم به داریو یا صبر زرد که گاهی به ان گیاه سوختگی هم می گویند گرفته می شود. چنانچه برگی از این گیاه را بریده یا بشکنید، شیرهٔ مسکن و التیام بخشی از ان تراوش میکند. این شیره از زمانهای بسیار قدیم برای درمان سوختگی جوش های پوستی و هر نوع التهاب پوستی استفاده شده است. به نظر میرسد که این شیره به کاهش التهاب کمک میکند.  

گرما ستوهی (کلافگی)

گرما ستوهی به خطرناکی گرمازدگی نیست، اما میتواند خیلی زود به سمت گرمازدگی پیش رود. گرما ستوهی یا کلافگی را به عنوان نارسایی سازوکارهای خنک کنندهٔ بدن در پاسخ صحیح به گرمای مفرط تحمیل شده بر بدن، تعریف میکنند.گرما ستوهای بیشتر در افرادی مشاهده می شود که از داروهای ادرارآور استفاده میکنند، زیرا این داروها مازاد مایعات بدن را دفع میکنند. گرما ستوهی در پی تعریق شدید و ناتوانی در جبران مایعات از دست رفته نیز اتفاق میافتد. علایم و نشانه های این عارضه، اغلب به طور ناگهانی آغاز می شوند و دلیل اینکه به این عارضه گاهی غش ناشی از گرما هم میگویند، همین موضوع است.

این علایم و نشانه ها عبارتند از:

 • غش
 • ضربان تند و سریع
 • افت فشارخون
 • در افراد روشن پوست، ظاهر خاکستری و رنگ پریده
 • پوست سرد و خیس
 • تهوع
 

درمان

اگر فکر می کنید کسی دچار گرما ستوهی شده است، او را از محیط گرم به یک نقطهٔ خنک تر ببرید. یک اتاق خنک و دارای سیستم تهویه، بهترین مکان است. از شخص بخواهید. دراز بکشد و کمی پاهایش را بالاتر از تنه قرار دهید. تا حد امکان لباس هایش 

توصیه هایی برای پیشگیری

برای مقابله با گرما:

از خورشید اجتناب کنید.

در ساعات بسیار داغ روز، یعنی از ظهر تا ۴ بعدازظهر از بیرون رفتن خودداری کنید.

فعالیت جسمانی را محدود کنید

ورزش های سنگین را به ساعات اولیه صبح یا عصر اختصاص دهید.

لباسهای مناسب هوای گرم بپوشید

لباس هایی بپوشید که رنگ روشن داشته و سبک و راحت هستند. 

مایعات فراوان بنوشید.

مایعات فراوان بنوشید، اما از الکل و قهوه اجتناب کنید، زیرا اینها میتوانند با عث دفع غیرضروری آب بدن شوند.را درآورده یادگمه های انها را باز کنید. به او اب سرد بدهید. نوشیدنی ھای ورزشی هم  خوب هستند، زیرا علاوه بر مایعات، املاح از دست رفته بدن را جیران می کنند.اگر علائم گرمازدگی در فرد پدیدار شد، از اورژانس تقاضای کمک کنید.

گرفتگی های گرمایی

گرفتگیهای گرمایی انقباضات دردناک عضلانی هستند که  پس از ورزش سنگین و تعریق فراوان روی می دهند.عضلات شکمی و سایر عضلانی که در ورزش از آنها استفاده می کنید، بیشتر دچار این نوع گرفتگی ها می شوند.گرفتگی های گرمایی (گرفتگی عضلات) معمولاً در محیط های گرم رخ میدهد، اما ممکن است در شرایط خشکتر هم ایجاد شود. 

 درمان

 • اگر در گرما دچار گرفتگی عضلانی شدید:
 • کمی استراحت کرده و خود را خنک کنید.
 • آب یا نوشیدنی ورزشی استفاده کنید.
 • مقداری غذایی شور (نمکین) مصرف کنید، مثلا آجیل نمک زده یا چوب شور(نوعی بیسکویت)، سدیم اغلب به رفع گرفتگی عضلات کمک میکند.
 • عضلات دچار گرفتگی را ماساژ دهید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *