امروز یکشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۱

لیست اموال

بخشش اموال(هِبه یا تملیک مجانی)

یک راه حصول اطمینان از این­که وارثان، مراکز خیریه یا سازمان­های مورد علاقه شما، بخش عمده دارایی و ثروتتان را بدست خواهند آورد آن است که به تدریج این دارایی­ها را مادامی که در قید حیات هستید به آن­ها واگذار کنید با این کار مالیات کم­تری هم به سرمایه­های شما تعلق می­گیرد. برای بخشش اموال، چند رویکرد را می­توانید مد نظر قرار دهید:
 • هدیه نقدی

  شما می­توانید به هرکسی که دوست دارید یک هدیه نقدی بدون مالیات بدهید. البته از سال ۲۰۰۲ به بخشش سالیانه ۱۰۰۰۰ دلار از یک شخص یه شخص دیگر با ۲۰۰۰۰ دلار از یک زوج به یک شخص محدودیت­هایی اعمال شده که به تدریج هم در حال افزایش است. حسابدار مالیاتی شما می­تواند شما را در جریان آخرین محدودیت­ها و نحوه برخورد صحیح با آن قرار دهد. شما می­توانید مادامی که در قید حیات هستید، هر مقدار پول یا ملکی را که مایلید به همسرتان واگذار کنید امّا با این کار ممکن است، به دنیال مرگ همسری که بازمانده مالیات تعلق گرفته بر ملک یا دارایی افزایش یابد.
 • تکفّل غیر مستقیم (بخشش اعتبار)

  منظور از هبه اعتباری آن است که شما سندی تنظیم می­کنید که بر اساس آن پس از مرگ شما، درآمد حاصل از دارایی و ثروت­تان مادامی که همسرتان زنده است به او تعلق می­گیرد، و البته با این کار پس از مرگ همسر بازمانده مالیات تعلق گرفته به سهم وارصان هم کمتر شده یا به کلی حذف خواهد شد.
 • هبه معوّض به یک مؤسسه خیریه.

  منظور از این هبه که در ایالات متحده به آن CRUT[3] هم می­گویند. آن است که شما مال با ارزشی، مثلاً سهام یک شرکت را به یک مؤسسه خیریه می­بخشید. این مؤسسه سهام را فروخته و با پول آن صندوقی ایجاد می­کند که درامد حاصل از آن مادامی که شما در قید حیات هستید به شما تعلق می­گیرد، و وقتی فوت کردید، مؤسسه خیریه همه این دارایی را ضبط می­کند.
 • اعطاء حق انتفاع عُمری به یک مؤسسه خیریه.

  این نوع هبه دقیقاً عکس حالت قبلی است و در ایالت متحده به آن CLT[4] می­گویند. در اینجا به جای این­که شما درآمد حاصل از سرمایه را دریافت کنید، این درآمد به حساب مؤسسه واریز می­شود. البته این اجازه را شما به عنوان یک اقدام خیرخواهانه به مؤسسه می­دهید. وقتی فوت کردید، وارثان شما اصل سرمایه را از مؤسسه بازپس می­گیرند.
 

انواع درخواست­ها

رایج­ترین انواع درخواست­های پیش از موعد عبارتند از: خواستنامه حیات و وکالت­نامه دائمی مراقبت­های بهداشتی، تلفیق وکالت تام الاختیار پزشکی و خواستنامه حیات، در شرایطی که نیاز به تصمیم­گیری­های سخت و مشکل هست، کمک فوق العاده زیادی می­کند. 

خواستنامه حیات

این خواستانامه­ها به زبان عمومی نوشته می­شوند، زیرا هیچ کس نمی­تواند تمام شرایط احتمالی را که هنگام مرگش روی می­دهند، پیش­بینی کند. خواستانمه حیات ممکن است به شکل متعارف یا اختصاصی تنظیم شود. مثلاً ممکن است شما اکیداً درخواست کرده باشید کسی برای نجات جان شما اقدامات دلیرانه انجام ندهد، امّا اینجاست که پزشک شما بر سر دوراهی می­ماند، امّا استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی یک اقدام دلیرانه است؟ انتقال خون چطور؟از آنجایی که هر روز فن­آوری­های جدیدی پدیدار می­شوند و درمان­های دلیرانه و حماسی دیروز، به یک اقدام روزمره تبدیل می­گردند، این مسئله روز به روز پیچیده­تر می­شود. برای پزشکان ، یکی از بزرگ­ترین چالش­ها این است که بیماران و اعضاء خانواده آنها را مدام از تحولات جدید در فن­آوری­های حفط حیات و اثر فردی این درمان­ها آگاه سازند. در حقیقت امروزه تنها یک فرد کاملاً آگاه از مسائل پزشکی است که می­تواند تصمیمات عاقلانه­ای راجع به درمان بیمار بگیرد.برای تنظیم یک درخواستنامه حیات، بهتر است، البته ضرورتی ندارد، که یک وکیل کمک بگیرید. در ضمن درک این موضوع حائز اهمیت است که همه خواستنامه­ها محدودیت­هایی دارند، زیرا افراد انگشت شماری می­توانند نحوه مرگ خود را پیش­گویی کنند. ممکن است شما در نامه خود وصیت کنید در صورتی که شرایط شما به نقطه پایانی رسید از فن­­آوری­های پیشرفته برای حفظ حیات شما استفاده نشود، امّا واقعا کجا را می­توان نقطه پایان به حساب آورد؟ در برخی از ایالات­ها، نقطه پایان، کاملاً تعریف شده است، امّا در مجموع، این عبارت همچنان یک موضوع بسیار بحث­انگیر است.خواستنامه حیات، به خودی خود، یک حکم و دستور اخلاقی است که ترجیحات شما را ابراز می­کند. امّا برای دادن ضمانت اجرایی به آن، اکثر ایالت­ها آیین نامه­هایی را به تصویب رسانده­اند که اغلب به آنها احکام مرگ طبیعی گفته می­شود. در این ایالت­ها، آئین نامه­، میزان طبیعی گفته می­شود. در این ایالت­ها، آئین نامه، میزان اختیار و قدرت قانونی خواستنامه­ها را هم تشریح می­کنند. البته آئین نامه­ها در همه ایالت­ها شبیه هم نیستند. برای مطمئن­شدن از اینکه خواستانمه شما را با قوانین ایالتی هم­خوانی دارد و به مورد اجرا گذاشته خواهد شد، باید ابتدا با قوانین مربوطه در ایالت خودتان آشنا باشید و بعد هم به تنظیم این خواستنامه اقدام کنید، یا اجازه بدهید یک وکیل در تنظیم این نامه به شما کمک کند.وقتی خواستنامه را تنظیم کردید، هرچند وقت یکبار آن را مجدداً مرور کنید. ممکن است فن­آوری­های پزشکی، دیدگاه­ها و خواسته­های شما تغییر کنند. شما حق ابطال خواستنامه و هر دخواست پیش از موعد دیگری را، در هر زمانی که اراده کنید دارید. 

خدمات و تسهیلات مربوط به مراقبت­های بهداشتی

در سال­های پایانی عمر، ممکن است زمانی فرا رسد که عاقلانه­ترین کار، دریافت اندکی کمک بیشتر به همراه انجام کارهای روزمره باشد. یا ممکن است وقتی از یک بیماری بهبودی پیدا می­کنید نیاز به کمک بیشتری داشته باشید. راه­های مختلفی برای دریافت این کمک وجود دارد و عقل هم حکم می­کند که هم­اکنون راجع به آینده و کمکی که ممکن است نیاز داشته باشید بیندیشید.گزینه­ها عبارتند از:
 • مراقبت­های بهداشتی در منزل
 • زندگی امدادی
 • مراقبت­های سالخوردگان
 • خانه سالمندان
در مورد این گزینه­ها در فصل ۱۶، "دوران بزرگسالی" به تفصیل صحبت شده است. 

وکالت­نامه مستمر امور پزشکی

علاوه بر خواستنامه پزشکی، شما ممکن است تمایل داشته باشید به فردی وکالت تام الاختیار پزشکی بدهید. براساس این سند، به فردی که شما انتخاب می­کنید، چنانچه به هر دلیلی شما ناتوان از تصمیم­گیری بشوید یا تمایلی به چنین کاری نداشته باشید، در زمینه مسائل پزشکی برای شما تصمیم­گیری می­کند، در واقع این فرد به شکل قانونی وکیل شم می­شود. این شخص معمولاً یا همسر شماست، یا یکی از اعضاء خانواده و یا یک دوست مورد اعتماد.این فرد که به او نماینده هم می­گویند، تلاش می­کند تا تمام خواسته­های شما بدون سوء برداشت یا نادانی به مورد اجرا گذاشته شود. و به خلاف خواستنامه حیات، نماینده شما می­تواند به طور اختصاصی به یکی پرسش­هایی که شرایط شما پدید می­آورد، پاسخ درخور و مناسب بدهد. هنگامی که می­خواهید شخصی را به عنوان نماینده خود انتخاب کنید، کسی را برگزینید که به او اعتماد دارید و با او راحت هستید. این شخص باید کاملاً با نظرات فلسفی و آرزوهای شما در زمینه مراقبت­های پزشکی آشنا باشد و قبول کند در تحقق بخشیدن آنها از هیچ تلاشی فروگذار نکند. ضمناً، اگر این شخص از نزدیکان شما باشد بهتر است، البته ضرورتی ندارد.دقت داشته باشید که وکالت­نامه مستمر امور پزشکی را با وکالت نامه مالی اشتباه نگیرید. وکالت­نامه مالی، به آن وکالت نامه قانونی غیر مستمر هم می­­گویند، به شخص مربوطه اجازه اداره پول و املاک شما را در صورتی که خودتان قادر به چنین کاری نباشید می­دهد.

آنچه باید انجام شود

پیش­بینی این­که وقتی که به مرگ نزدیک می­شوید چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد و شما چه نظری راجع به آنها خواهید داشت، غیر ممکن است. بنابراین، همیشه معلوم نیست چه چیزی باید در، خواستنامه شما گنجانده شود. امّا موضوعات یا سناریوهای زیر شایع­تر از بقیه هستند و رهنمودهای خوبی برای شما به حساب می­آیند: 

تغذیه مصنوعی

علاوه بر CPR یا احیاء و دستگاه تنفس مصنوعی، پرسش­هایی هم ممکن است در مورد سایر اقدامات نگهدارنده حیات مثل حمایت تغذیه­ای در بیماری که پزشکان از او قطع امید کرده­اند، مطرح شود.تغذیه غیر طبیعی یا مصنوعی، به تغذیه بیمار با شیوه­هایی غیر از تغذیه خوراکی اطلاق می­شود. و معمولاً با فرو بردن لوله­ای در معده انجام می­شود که غذا را مستقیماً به داخل آن هدایت می­کند- در مواردی هم از تغذیه وریدی با سرم استفاده می­شود. در چنین شرایطی سؤالات مشکل و متعددی مطرح می­شود؛ آیا چنین تغذیه­ای دائمی است؟کیفیت حیات بیمار چگونه خواد شد؟ اگر تغذیه قطع شود آیا بیمار احساس گرسنگی و تشنگی خواهد کرد؟ کادر پزشکی به این سؤالات شما پاسخ خواهند داد؟برای بیماری که در نقطه پایان زندگی قرار دارد باید تصمیمات مشکلی گرفته شود. در گرفتن چنین تصمیماتی مشکلی گرفته شود. در گرفتن چنین تصمیماتی، عوامل مجزایی را باید مدنظر قرار داد. هرچند در این مواقع چند قاعده و راه­حل وجود دارد، امّا هرکدام از ما چهارچوبی از اصول وجدانی  و اخلاقی دارد که هرچند در مرزهای حقوقی محصور است امّا باید مدنظر قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *