امروز پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰

اناتومی بدن انسان

عبارت "شما همانید که می خورید" درست است. همان اجزایی که غذاها را می سازند ـ آب، پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها ـ اجزا عمده بدن انسان هم هستند. 

آب

آب جزء اصلی بافت های پروتئینی بدن مثل عضلات و اعضای داخلی و نیز ذخائر کربوهیدراتی بدن است، آب در حدود ۴۰ درصد وزن بدن در افراد چاق و ۷۰ درصد وزن بدن را در افراد خیلی لاغر تشکیل می دهد. 

پروتئین

بافت های ساخته شده از پروتئین ـ عضلات و اعضای حیاتی بدن ـ به عنوان ماشین بدن شما عمل می کنند، این ساختارهای پروتئینی تقریبا ۳۰ تا ۶۰ درصد وزن بدن را تشکیل می دهند. 

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها در کبد و عضلات به شکل گلیکوژن ذخیره می شوند. گلیکوژن در حدود ۱ تا ۵ درصد وزن بدن شما را تشکیل می دهد.اگر شما رژیم غذایی تان را از یک رژیم نرمال به یک رژیم بسیار کم کالری یا بسیار کم کربوهیدرات تغییر دهید، ممکن است در عرض یک تا دو روز به میزان ۳ یا ۴ پوند (حدود۵/۱ الی ۲ کیلوگرم) از وزن خود را از دست بدهید. چنین کاهش وزنی البته ناشی از کاهش ذخائر گلیکوژن و آب است نه چربی. 

چربی

برخلاف پروتئین و کربوهیدرات ها، چربی شکل فوق العاده فشرده ای از انرژی ذخیره شده است که آب چندانی هم ندارد. در فردی با وزن طبیعی، ۱۵ تا ۲۰ درصد وزن بدن را چربی تشکیل می دهد و در یک شخص بسیار چاق تا ۵۰ درصد وزن بدن را چربی تشکیل می دهد.این عدم توازن در چربی ذخیره شده نتیجه نحوه عملکرد بدن ماست. چنانچه بیش از حد نیاز بدن غذا بخورید یا غذاهای بسیار پرچرب مصرف کنید، بدن شما انرژی مازاد را به شکل نسج چربی ذخیره می کند و چنانچه کمتر از نیاز بدن غذا بخورید، چربی بدنتان از بین خواهد رفت.چربی در بدن عمدتاً نقش یک ذخیره سوختی را ایفا می کند. اما علاوه بر این، نقش عایق و لایه نرم و محافظ هم دارد. در زنان، بافت چربی مقادیر کمی استروژن تولید می کند که از کاهش چگالی و پوکی استخوان تا حدودی پیشگیری می کند. 

یک بالانس سالم

برای تغذیه سالم لازم نیست موضوع را خیلی پیچیده کنیم. به جز مواردی که شما به یک رژیم ویژه برای یک مشکل خاص احتیاج دارید در سایر موارد بهترین رویکرد، پیروی و تبعیت از توصیه های ملی در زمینه رژیم غذایی است. این توصیه ها طی سالیان و همگام با پیشرفت علم و فهم بهتر دانشمندان از چگونگی تأثیر رژیم غذایی بر سلامت عمومی و پیشگیری از بیماری دستخوش تغییر و تحول شده است.توصیه های ملی در زمینه رژیم غذایی بهترین قضاوت کارشناسان تغذیه را بر اساس علم روز در بر دارد. این توصیه ها برای یک فرد سالم و بالای ۲ سال تنظیم شده اند و شامل مفاهیمی از تنوع، بالانس و تعدیل گزینه های غذایی می باشند. 

کارشناسان تغذیه

اگر احساس می کنید در زمینه دریافت مواد مغذی ضروری و تنظیم یک رژیم سالم به کمک احتیاج دارید، با یک رژیم درمان گر رسمی (R.D) مشورت کنید، رژیم درمان گران افرادی هستند که اسم آنها در انجمن رژیم غذایی آمریکا به ثبت رسیده است. برای اخذ این مدرک، فرد باید ابتدا ۴ سال در رشته تغذیه و علوم غذایی در یک دانشکده یا دانشگاه معتبر تحصیل کند، سپس ۶ تا ۱۲ ماه در زمینه رژیم درمانی به کار عملی بپردازد و امتحانی را در این مورد با موفقیت پشت سر بگذارد، به علاوه رژیم درمان گر رسمی باید هر ۵ سال یکبار ۷۵ ساعت آموزش تخصصی ببیند.مشورت با سایر کارشناسان تغذیه هم می تواند در زمینه سؤالات مربوط به تغذیع بعضی اوقات به افرادی نسبت داده می شود که هیچ گونه تحصیلات و آموزش معتبری در زمینه تغذیه ندارند و اقدام به فروش مکمل های غذایی و جداول کاهش وزن می کنند. برخی از اینها ممکن است حتی دیپلم با مدارکی هم به شما ارائه دهند که ارزش چندانی ندارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *